Jóga

JÓGU V AVALOCE CVIČÍ TŘI LEKTOŘI

PANÍ KARINA

Paní Karina se zabývá a vyučuje zejména tyto Jógové směry:

  • Klasická Hatha jóga
  • Iyengar jóga
  • Jógová terapie
  • Backmitra jóga

Cílem paní Kariny je pomoci klientům vybrat styl a úroveň výcviku, která jim bude nejlépe vyhovovat. Tak budete moci sklidit úžasné plody této starobylé praxe a všechny výhody, které přináší vašemu zdraví a kondici. Na našich lekcích hledáme individuální rovnováhu mezi ásanami /polohami, pozicemi/, které rozvíjejí sílu a flexibilitu, zvyšují vytrvalost a odstraňují bolest. Právě tak Jóga zlepšuje nejen fyzické, ale i emoční zdraví.

Během týdne, ráno i večer, si můžete procvičit požadovanou jógovou disciplínu. Máme skupiny na lehké úrovni i skupiny s obtížnějšími zátěžemi.

První hodina
Jógu jste nikdy nezkusili, ale zajímá vás, z čeho se skládá a jaké jsou její výhody? Z tohoto důvodu vám poskytujeme možnost navštívit 2 různé typy našich lekcí zdarma, a vybrat si styl a úroveň, která vám bude vyhovovat.

Hatha jóga (90 min)
Kromě pečlivého provádění ásan se rozvíjejí balanční schopnosti, posiluje se svalový korzet, svaly zad, svaly břicha a svaly pánevního dna. Jsou studovány rovněž principy bezpečnosti a metody správného protažení a relaxace těla, aby byla vyloučena zranění. Kombinace dynamických a statických poloh vám umožňuje zvýšit rozsah pohybu v kloubech, „otevřít“ klouby a vyvinout sílu a flexibilitu.

Jóga Iyengar (90 min)
Studenti postupně ovládají všechny ásany a pránájámy /pozice a dechová cvičení/: na začátku jsou prováděna jednoduchá cvičení, díky nimž je tělo silné a pružné. Poté studenti přecházejí ke složitějším ásanám.
U jógy Iyengar se používají různé pomůcky: židle, pásy, cihly i stěny. Tyto nástroje pomáhají dostat tělo do správné polohy, což usnadňuje cvičení začátečníkům a těm, kteří mají zdravotní problémy.

Jógová terapie (90 min)
Pokud je kvůli fyzickým omezením / věku / zraněním kontraindikována zátěž určitých částí těla, pokud si nejste jisti svými schopnostmi a chcete zkontrolovat úroveň vaší přípustné fyzické aktivity, jsou pro vás vytvořeny kurzy jógové terapie.
Hlavní rozdíl mezi skupinami pro terapii jógy spočívá v tom, že větší pozornost je věnována zahřívání páteře a relaxaci szádových svalů, které jsou zatíženy třeba trvalými spasmy a podobně. Tato cvičení jemně protahují a uvolňují záda, čímž snižují kompresi v páteři, posilují svaly břišního a pánevního dna a postupně rozvíjejí pohyblivost kloubů.
Učitel vám u jakékoliv polohy určí její možnosti tak, že nezpůsobí bolest a přiblíží vás k cíli.

Backmitra Joga (60 min)
V těchto třídách se používá speciální vybavení pro záda Backmitra, které rychle a efektivně pomáhá hledat pohyblivost ramen a otevírání hrudníku, rozvinout hluboké zranění, snízit riziko sportovního zranění obnovením pokhyblivosti, pranění obnovením pokhyblivosti, pranění obnovením pokhyblivosti a horní části zad.
Tyto lekce vyvažují nervovou aktivitu působením na parasympatický vegetativní nervový systém. Tím se snižuje hladinu kortizolu (stresového hormonu) a reguluje srdeční frekvence,
krevního tlak, zlepšuje se funkci žláz a trávicí soustavy.

 

SLEČNA LUCIE

Každé úterý a čtvrtek večer se můžete těšit na naši oblíbenou lektorku Lucii, která pro vás připravila lekce Hatha a Vinyasa jógy pro úroveň začátečníci a pokročilí a od září otevře NOVÝ kurz Tělo bez bolesti, kde se zaměří na odstraňovaní fyzické a psychické bolesti.
Hatha jóga - jemná a pomalejší jóga, která se soustředění zejména na naši psychickou pohodu. Lekce obsahuje méně pozic, ve kterých se zůstává déle pro dosažení hlubšího účinku. Velký důraz je kladem na správné prodýchávání a splynutí s pohybem. Lekce je určena pro ty, kteří preferují klidnější lekce.

Vinyasa jóga - dynamická a rychlejší jóga s konkrétní sekvencí navazujících ásán, důraz je kladen na správné a bezpečné provedení pozic, a důležité plynutí s dechem, které provází každý pohyb. V průběhu lekcí se postupuje od jednodušších ásán po složitější. Lekce je vhodná pro ty, kteří vyhledávají dynamické lekce.

Tělo bez bolesti - NOVÁ jógová lekce zaměřená na odstraňování psychické bolesti a dlouhodobého stresu, protože většina fyzických projevů bolesti začíná právě v naší psychice. Vhodné pro ty, kteří jsou se chtějí podívat hlouběji do sebe a objevit pravý počátek své bolesti.

Jak probíhají mé lekce?
Často slýchávám, že lidé na jógu nechodí, protože nejsou dost flexibilní, protože se tam jen sedí v lotosovém květu, protože je to moc ezoterické a podobně. A pak mí reální studenti říkají, že je přestaly bolet záda, že objevili svaly, o kterých ani nevěděli, že je mají, a jak jim meditace pomáhá v normálním životě.

Účinky jógy si může každý vyzkoušet na sobě. Já vás seznámím s tradičními hodnotami jógy, provedu vás jógovými pozicemi od jednoduchých po složitější, ale pomohu vám naladit se na hlubší vrstvu sebe a prozkoumat své vnitřní prožitky, pocity, a emoce. V mých hodinách si rozhodně nemusíte dávat nohu za hlavu

(no, možná se k tomu za pár let pravidelnou praxí dostanete!), ale svůj progres a limity si volíte každý sám. Já říkám, že jóga je totiž O VÁS a PRO VÁS. Vy samotní si nastavíte své cíle, kterých chcete pomocí jógy dosáhnout.
Na co se můžete těšit…

Mé hodiny jsou komplexní a skládají z několika částí:
Úvodní přivítání, kde zjišťuji aktuální stav studentů a dle toho mohu přizpůsobit lekci vašim aktuálním potřebám
Jemné či dynamičtější jógové flow - záleží na konkrétním dni, vybrané hodině, a aktuálním rozpoložení studentů a náladě
Závěrečná šťavnatá řízená relaxace
Občasný óm chanting či zpívání manter
Ke každému přistupuji individuálně a plně respektuji váš aktuální stav. Vždy dávám důraz na bezpečné protažení, aktivní posílení ve spojení se správným dechem.

Proč je joģa dobrá?
Pokud si máte z jógy odnést jedno jediné, tak je to původní definice jógy Chitta Vritti Nirodha, která v překladu ze sanskrtu znamená zklidnění mysli, zastavení toku myšlenek. Díky prožitku během jógy se učíme soustředit na právě probíhající okamžik, kterému se v normálním životě oddalujeme, jóga “je” tady a teď.
Praktikování jógy:
Zlepšuje posturu těla
Posiluje svaly
Zlepšuje flexibilitu
Buduje lepší balanc
Zvyšuje mobilitu kloubů
Snižuje tělesné projevy bolesti
Zlepšuje kvalitu spánku
Snižuje špatnou náladu, úzkost či deprese
Podporuje imunitní systém
Doplňuje zdravý životní styl
Zlepšuje soustředění
Dělá vás štastnějšími

O Lucii ...
Od svých 6 let jsem se věnovala baletu, gymnastice, poté jsem závodně tančila v rokenrolu a sportovním aerobiku, a v dospělém věku zakotvila u kubánské salsy. Ladný pohyb, odhodlání, soustavný trénink, a několik zranění mě dovedly k porozumění mého těla a poznání svých limitů, což je dnes mou největší výhodou a poskytuje základnu porozumění při práci s klienty. A také proto vím, co zažíváte při jednotlivých ásanách, kde to bolí a pálí, jak se cítíte, když se pozice nedaří, a jaké to je když se daří a cítíte pokrok sami na sobě.

Jógu praktikuji od roku 2011 a v roce 2018 jsem si udělala instruktorský kurz a od té doby vedu vlastní hodiny. Klienti se mě často ptají proč zrovna jóga a já odpovídám, že mě osobně jóga primárně pomohla ve zdravotní rekonvalescenci po operaci. Dnes mi jóga poskytuje prostor k hlubšímu sebepoznání, kontinuálně zlepšuje mou fyzickou, a hlavně psychickou kondici, celkově cítím velký posun uvnitř sebe sama a jsem mnohem vyrovnanější a klidnější.
Jóga je filozofie a styl života. Jóga je spojení těla, mysli a vědomí. Jóga je cestou vás - k vám. Vyzkoušet si to už musíte sami na sobě a já vám ráda pomohu na vaší cestě. Těším se na vás v Avaloce!

 

KODO MADL

Pan Kodo je zenbuddhistický mnich japonské školy Sótó a mistr bojových umění, nositel 9. danu Kempó. Vyučuje systém japonské Dynamické Jógy Aiki Odori /Jóga Japonských taoistů či čarodějů Onmyójin/ a Jógy Ninjů, Junan Taisó.

AIKI ODORI
Japonská dynamická "jóga" je cvičení složené z pěti částí, jako je pět tradičních elementů v japonském systému GoGjó.
Každý element zahrnuje jiné aktivity, či cviky, směřující k jiné části základního cíle cvičení. Tím je nenásilnou a naučnou formou s přiměřenou fyzickou aktivitou, postupně obnovit kondici, pružnost, pročistit tělo i vnímání. Zvýšení potenciálu vnitřní energie "KI" a jejího ovládání vede k ozdravení a omlazení celého organismu. To souvisí se získáním dobré nálady a startuje řetěz příčin a následků ke zvýšení kvality života.

Harmonizační a energetizující cvičení pěti elementů je vhodné pro zájemce v každém věku i tělesné kondici, ale zejména pro ženy, které hledají účinný systém, jak udržet, nebo získat kondici, obnovit a stupňovat své síly a harmonizovat a plně rozvinout svou vnější i vnitřní krásu, která je vždy spojením zdraví, rozvinuté, sebe uvědomělé osobnosti a vnitřní i vnější sebejistoty. V rámci tohoto cvičení si osvojíte a zafixujete pohybové, dechové a meditační techniky k regeneraci organismu, které Vám mohou po dlouhou dobu sloužit jako cvičení, zábava, zdroj poučení, ale i jako prostředek k nápravě mnoha zdravotních obtíží a výraznému prodloužení aktivní fáze života.
Cvičení není náročné, ale je nutné jej provádět pod přímým individuálním vedením instruktora. bez toho, jsou pohyby, cviky a postupy pouhou prázdnou formou...

Lektorem a následovatelem tohoto systému, zde pojmenovaného Aiki Odori Kodoryu je zen buddhistický mnich a dlouholetý učitel tradičních umění, Jikan Kodo. O Aiki Odori Kodosan říká:

«Po dlouhém studiu Aikidó a Aikijutsu a vlastně mnoha tradičních japonských umění, nejen bojových, jsem si začal klást otázku, co činí Japonce tak výjímečným národem. Co nás nutí, abychom Japonky i Japonce, ač bytosti z velmi odlišného sociálního a genetického prostředí, považovali za tak atraktivní společnost, jejich dílo, za tak nádherné, jejich umění za tak nenapodobitelné a jejich techniky, třeba boje, za tak zdrcující. Odpovědí mi částečně bylo nalezení systému Aiki Odori. Něčeho, co je již skoro tisíc let světu skrytu a po dlouhá staletí bylo tajnou naukou samurajů, klanu Minamotto. Oni toto umění dostali a implementovali, od tzv. Onmyojin, «čarodějů», studujících v Číně hluboké umění TAO.
Mou cestu k Aiki Odori otevřel můj učitel, blízký přítel, a po smrti mého otce, v roce 1973, i cosi, jako vychovatel a vzor, mistr bojových umění a mystik, Vladimír Lorenz, chvalně známý český expert Judo, Goshinjitsu, Aikijutsu a dalších stylů. Sám tato umění čerpal jednak od svého učitele, fenomenálního Junyu Kitayami, jednak od starých japonských učitelů, s nimiž pobýval při svém pobytu v Japonsku. Byli jsme si velmi blízcí, pro můj židovský původ a zájem nejen o bojová umění, ale o okultní vědy a medicinu. Dlouhé období jsem se od něj učil kromě Judo, Goshinjitsu a Aikijujutsu také umění léčebná a energetická, kterými bylo Kikoi, Seitai, Kuatsu, Seifuku, Shiatsu, Undó Ryóhó. Tato umění úzce souvisí, či jsou částí právě Aiki Odori.»